• Basia Michalska

"Przyjemność Rysowania" - moja książka o rysunku!

Zaktualizowano: sie 13
Filmik promujący książkę pojawi się na <moim kanale> na przełomie sierpnia i września. W <SklepieFC> trwa WIELKA promocja, dlatego zdecydowałam, że napiszę dodatkowo obszerny post, w którym wyjaśnię, co dokładnie zawiera "Przyjemność Rysowania". Żebyście nie kupowali kota w worku :)


Najpierw historia...

Pomysł na książkę zrodził się jeszcze w moich studenckich czasach, gdy pisałam bloga o jakże chwytliwej nazwie kurs-rysunku-elfik777. Stworzyłam wtedy specjalny plik, w którym zapisywałam pomysły. Z perspektywy czasu uważam, że to bardzo dobrze, że z rozpoczęciem pracy poczekałam te kilka lat!

We wrześniu 2019 odezwało się do mnie wydawnictwo Helion. Po tytule maila wnioskowałam, że chodzi im o to, bym zrecenzowała jakiś poradnik. Tymczasem oni zaproponowali, bym... NAPISAŁA SWÓJ WŁASNY! Pamiętam dokładnie ten moment: siedziałam wtedy w kawiarnii w Seulu i byłam w trakcie <podróży dookoła świata>. Uświadomiłam sobie, że spełniają się wszystkie moje marzenie z czasów studiów. Byłam wtedy zafascynowana YouTuberką Michelle Phan, która była jedną z pierwszych znanych na cały świat beauty guru. Michelle żyła moim wymarzonym życiem - podróżowała po świecie, pisała książki, nagrywała filmiki. Szczególnie zapadł mi w pamięć jej vlog z Seulu właśnie. Wiedziałam, że też tak chcę! I tak oto wiele lat później sama siedziałam w stolicy Korei i wymieniałam maile na temat mojej przyszłej książki!


Praca nad "Przyjemnością Rysowania" przypadła na najlepszy możliwy czas - początek pandemii. Moi rodzice kilka miesięcy wcześniej kupili malowniczy dom wysoko w górach, a ja postanowiłam zaszyć się właśnie tam i spokojnie pisać. Było jak w filmach! (Nawiasem mówiąc, to właśnie w tym domku rok później odbyła się sesja zdjęciowa do książki!)
Założenia książki

Artystyczna twórczość ma dwa aspekty. Pierwszym z nich są umiejętności (tak zwany "skill") oraz wiedza teoretyczna i praktyczna (niekoniecznie w tej kolejności). Drugim natomiast jest kreatywność, wolność, bunt, pomysły, emocje, odwaga. I zawsze miałam wrażenie, że ten drugi aspekt jest mocno pomijany. Uczymy się, jak zrobić podmalówkę, żeby farba się nie rozwarstwiła albo jak zacieniować sześcian, żeby był... sześcienny, ale nie zastanawiamy się nad tym, jakie ma emocje ten sześcian. A sześciany tez mają uczucia! Obrazy i rysunki są nośnikiem emocji. Nie powinny być bezmyślnym podążaniem za zasadami. Uczymy się również, jak narysować fotorealistyczną skórę, ale nie wiemy w sumie, dlaczego rysujemy ją w taki właśnie sposób. I tu pojawiam się ja! Rozbijam sztukę na czynniki pierwsze i wyjaśniam nie tylko jak, ale też po co i z jakiego powodu. Zachęcam do eksperymentów, prób i... błędów!
Co zawiera książka? Bardzo dużo teorii i inspiracji! Omawiam tematy, które interesują współczesnych rysowników. Art block, lęk przed pustą kartką, osławiony "wŁaSNy StyL", kwestię rysunku hobbistycznego i profesjonalnego. Tworzę w sieci od ponad 16 lat i przez ten cały czas uważnie obserwuję, jak rozwijała się artystyczna społeczność. Jakie tematy są na topie, jakie tematy były na topie w 2006, jakie pytania mają widzowie, o co biją się YouTuberzy i który z nich ma racje. Zdecydowałam się opowiedzieć o tym i stworzyć zapis tego kawałka Internetu.

Po tym obszernym wstępie przychodzi czas na praktykę. Opowiadam o przyborach nie tylko pod kątem ich parametrów technicznych. Skupiam się na tym, jak zmiana przyborów może wpłynąć na odbiór naszego rysunku. Jak użycie danego narzędzia w "nieprawidłowy" sposób pomoże podkreślić przekaz.

Ukoronowaniem książki jest wielki rozdział o moim ukochanym stylu - hiperrealizmie. Uwielbiam go do tego stopnia, że był przedmiotem mojej pracy dyplomowej! Odkryję przed Wami, jak wielkie drugie dno ma to z pozoru banalne zajęcie, jakim jest mozolne kopiowanie rzeczywistości. W tej części znów skupiam się nie tylko na aspektach technicznych (jaki papier, jaka kolejność nakładania kredek, jak odwzorować proporcje), ale także na... neurobiologicznych aspektach. Do tematu podchodzę mocno współcześnie i omawiam także używanie tanich kredek z Wisha czy artystyczne wyzwania z YouTube.Oto Spis Treści:

Koniec z cieniowaniem sześcianów?

Rysowanie zaczyna się w głowie

Na początek trochę teorii

Czy trzeba mieć talent?

Nieszczęsna motywacja

Wielkie Konflikty: Własny styl

Wielkie Konflikty: Krytyka i Samoocena

Metoda kanapki

Skąd czerpać pomysły na rysunki?

Praktyka

Przybory

Ołówek…

Jak wybrać kredki?

Czym różnią się markery alkoholowe od wodnych?

Który papier do czego?

Czy można używać wiszerów?

Ciekawe techniki

Ćwiczenia

Speed challenge

Mapa

Rysunek do góry nogami

Wyzwanie 5 kredek

Rysowanie z natury

Szkic

Metoda „od ogółu do szczegółu”

Kwestia perspektywy

Martwa natura

Uwaga na temat rysowania ludzi

Realism challenge

Urban sketching!

Rysowanie na podstawie zdjęć

Hiperrealizm i fotorealizm

… o co ta cała afera?

Trochę historii

Czy hiperrealizm i fotorealizm to to samo?

Poszukiwanie "refki"

Przygotowanie

Szkic

Podkład

Detale

Wygładzanie

Hiperrealizm tanimi kredkami?

Rysowanie z wyobraźni i pamięci

Kompozycja

Szkic

Jak dobrać kolory?


Muszę się również pochwalić, że przy tej publikacji miałam przyjemność pracować ze znakomitymi profesjonalistami! Kilkuosobowa ekipa od korekty nie tylko posprawdzała przecinki, ale także dała mi znać, w których miejscach wyrażam się niejasno. Upewnili się też, czy moja bibliografia nie zawiera błędów i a skład stworzył wspaniałą szatę graficzną, która cieszy oko. Jestem szczęśliwa, że udało się także zorganizować kwestię praw autorskich i skontaktować się z autorami zdjęć, na podstawie których rysowałam, a także kupić zdjęcia specjalnie na tą okazję. Odszukanie autora zdjęcia, na podstawie którego powstała okładka, było szalone, a ja uparłam się, że chcę właśnie TO. Teraz czas na mój ulubiony etap - marketing! I tutaj także będę miała wsparcie wydawnictwa! Jeszcze kilka lat temu pewnie uważałabym, że sama wszystko wiem najlepiej. A teraz widzę, jak wiele straciła by ta książka bez pomocy tych wszystkich osób :).


Krytyka

Pewnie się zastanawiacie, dlaczego poczułam się tak pewnie, by napisać książkę? Cóż, podeszłam do tego zadania z naukowym zacięciem. "Przyjemność Rysowania" to jest opowieść o rysunku w dobie mediów społecznościowych, ale zrobiona tak, jak się pisze prace naukowe. Innymi słowy wszystkie tezy są wynikiem researchu i nie przedstawiają Jedynej Słusznej Prawdy, bo taka nie istnieje, zwłaszcza, gdy mowa o sztuce. Zdarza się, że przedstawiam dwa lub więcej punktów widzenia. I choć wspominam, za którą ze stron ja się opowiadam, to na każdą teorię walę przypisami w twarz. Bo tak trzeba. Przykładowo: choć jestem wielką fanką teorii B. Edwards dotyczącej trybów myślowych, w "Przyjemności" cytuję także osoby, które ją krytykują. Zatem jeśli ktoś chciałby się ze mną kłócić, to będzie to bitwa na bibliografię. Lubię dyskutować i uczyć się nowych rzeczy. Czasem mam wrażenie, że tylko po to jak kończyłam kulturoznawstwo. (I jeszcze po to, żeby dłużej nie musieć iść do normalnej pracy.)


To na razie tyle! Więcej na pewno będzie w filmiku. Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało!


"Przyjemność Rysowania" do kupienia na WIELKIEJ PROMOCJI <TUTAJ>!

*pamiętajcie, że to przedsprzedaż, a wysyłka będzie po 29 września :)


Po 29 września znajdziecie ją także stacjonarnie, np w Empikach, sieciowych księgarniach czy salonikach prasowych.

908 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie